Festiwal Mikrowyprawa

Kuniec Dymbiec: mikrowyprawa na kraniec Poznania

02 / 07 / 2022 / 18:00 - 20:00
Dębiec / Pętla tramwajowa

Kuniec Dymbiec: mikrowyprawa na kraniec Poznania

Klin Dębiecki, zespół osiedli położonych w południowej części fyrtla, to laboratorium życia w mieście. Za torami kolejowymi, u zbiegu ulic 28 czerwca 1956 i Dolnej Wildy, rozciąga się pełen przekrój urbanistycznych eksperymentów — od bamberskich domów z czerwonej cegły po osiedle deweloperskie Red Park. Ten miszmasz idei i stylów dobrze oddaje choćby fakt, że skromny ryneczek przy ul. Racjonalizatorów ochrzczony został… Manhattanem.

Dysharmonii, a nawet chaosu, potęgowanego niszczeniem infrastruktury, nie ma się jednak co obawiać. Klin Dębiecki to dowód, że odpowiedzi na pytanie „jak dobrze żyć w mieście” warto szukać z dala od jego centrum. Podczas mikrowyprawy postaramy się odnaleźć inspiracje pozostawione przez różne pokolenia mieszkańców fyrtla: rodziny bamberskie, cegielszczaków i wszystkich tych, dla których dopiero niedawno krańce Poznania stały się początkiem nowej przygody.

Zbiórka o 18:00 na pętli Dębiec, pawilon MPK

 

Po spacerze będzie możliwość wygrania publikacji "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli", która została napisana przez prawie 30 autorów i autorek, pod redakcją Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz".