Spotkanie sztuka

Debata o wandalizmie w tunelu praw człowieka

29 / 11 / 2021 / 15:00
Święty Łazarz | Ogród Łazarz, Klaudyny Potockiej 39/41
Zapraszamy na debatę pt. “Rola street artu w przestrzenii publicznej, a wandalizm”. Spotkanie odbędzie się 29 Listopada o godzinie 15:00 w Ogrodzie Łazarz, między kilkoma osobami przed tunelem w którym znajduję się zniszczony mural.
W czasie debaty porozmawiamy o idei samego muralu, który traktuje o prawach człowieka i dlaczego mural został zniszczony i właśnie nt. wandalizmu, którego padł ofiarą. Podczas debaty zostanie poruszony temat dialogu prowadzonego przez sztukę w przestrzeni, co ona komunikuję osobą uczestniczącym w przestrzeni.
Mural praw człowieka został stworzony podczas międzynarodowego treningu “What’s’Art” gdzie 28 pracowników młodzieżowych z 9 krajów Unii Europejskiej (Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Włoch), wspomagani przez lokalnych, poznańskich artystów, stworzyli w Ogrodzie Łazarz mural promujący prawa człowieka. To właśnie w wąskim, niepozornym przejściu między blokami Klaudyny Potockiej 39/41 w Poznaniu powstał tunel historii walk o prawa człowieka od lat ‘60-tych po czasy współczesne.
Rozmowę będzie moderować Kamila Lenczewska, trenerka i prezydentka CIM Horyzntów, organizacji działającej od '96 na rzecz ochrony praw człowieka. Gośćmi i gościnią będą Janusz Heller, Kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Od ponad trzydziestu lat związany z Łazarzem. Pomysłodawca, organizator i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego największego święta dzielnicowego Poznania - Dni Łazarza. Dominik Dziedzina z MURALL studio, który zaprojektował mural oraz wykonał go z pracownikami młodzieżowymi oraz Florentyna Macioszczyk, edukatorka antydyskriminacyjna, która również wykonuję murale traktujące o tym samym temacie.
Zapraszamy chętne osoby do uczestniczenia w debacie na żywo, będzie też możliwość zobaczenia jej online w tygodniu 29.11-5.12 (link będzie podany tutaj na wydarzeniu)
Chcemy tez odnowić mural w najbliższym czasie do czego serdecznie zachęcamy.
Inicjatywa realizowana jest w ramach programu MCIL Łazanka i finansowany jest ze środków Rady Osiedla św. Łazarz

Galeria