

Już na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu odbędzie się Fyrtle Festiwal. Fyrtle to 42 poznańskie osiedla, a każde z nich ma swoją specyfikę, którą warto poznawać. W zeszłym roku w Pawilonie, na Wolnym Dziedzińcu oraz w Starym Browarze odbyła się wystawa ilustracji i fotografii pod hasłem „Niech żyją fyrtle!”. Teraz, w ramach Fyrtle Festiwalu do programu włączamy kolejne wydarzenia, które wiążą się z poznańską tożsamością lokalną. Wstęp bezpłatny.
W pierwszy dzień, wraz z początkiem wakacji, koncert zagra poznański zespół Muchy, laureat tegorocznego Fryderyka. Będzie to także okazja do promocji płyty „My Name Is Poznań”, którą Michał Wiraszko nagrał wraz z młodymi, obiecująco brzmiącymi zespołami.
Świętować będziemy także nad Wartostradą, która łączy fyrtle. Na Ratajach, przy moście Rocha namalowany zostanie pierwszy w Polsce drogal, czyli mural na drodze – „Miara Poznania”. Tego samego dnia, na placu Kolegiackim, w miejscu dawnej Kolegiaty, śniadaniem rozpocznie się piknik rodzinny.
Na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill. W konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych, a sędziować będzie m.in. Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert zagra zespół Fanfara Awantura.
Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, pod którego redakcją powstawała w zeszłym roku książka „Fyrtle – z życia poznańskich osiedli” poprowadzi mikrowyprawy, na których będzie można wygrać wspomnianą książkę. Drugie wydanie publikacji jest już dostępne w Wydawnictwie Miejskim Posnania.
W drugą sobotę wakacji obchodzić będziemy Święto Fyrtli. W tym roku hasłem przewodnim jest „OGRÓD!” Miejscem świętowania będą trzy fyrtle: Śródka, Wilda i Kwiatowe. Na wildeckim ROD „Mazurek” prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który zakładamy wspólnie z Malta Festival Poznań. Działkowczynie i działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie kultywować tu ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie „Wielokulturowy piknik na RODos” będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów. Atrakcje czekać będą także na Śródce – w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, niedaleko Bramy Poznania – odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu „Rzeka Żywa”. Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym. Uroczyście, z udziałem władz Miasta, powitamy tu nowy, roślinny mural przy Osiedlowym Domu Kultury „Stokrotka”, który swoją nazwę – nadaną mu przez dzieci – nosi już od 30 lat.
Poniżej szczegółowy program. Do zobaczenia i…
Niech żyją fyrtle!
program
07
Zielnik Eksperymentalnego Ogrodu Dziedzictwa 02 / 07 / 2022 / 14:00 Śródka / ul. Ostrówek Grajmy w zielone 02 / 07 / 2022 / 16:00 Śródka / amfiteatr Bramy Poznania Zielone wyspy Poznania: Rzeki 02 / 07 / 2022 / 17:00 Śródka / Most Biskupa Jordana Święto Fyrtli: Brama na Kwiatowe 02 / 07 / 2022 / 19:00 Kwiatowe / Dom Kultury „Stokrotka”
kontakt
Fyrtle Festiwal to nie tylko opowieść o tożsamości lokalnej, ale i pole do współpracy. Wydarzenia realizowane są wraz z Miastem Poznań m.in. przez Estradę Poznańską, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Wartę Poznań, Malta Festival Poznań, Dom Kultury „Stokrotka”, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Centra Inicjatyw Lokalnych oraz Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”.
Masz pomysł na współpracę, chcesz dowiedzieć się więcej o Fyrtle Festiwalu?
Napisz do nas: fyrtle@um.poznan.pl
Kontakt dla mediów: rzecznik@um.poznan.pl
